Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wypożyczanie książek w systemie elektronicznym

Utworzono dnia 21.01.2021

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzezawie wraz z filiami w Krzeczowie i Buczkowie w 2021 r.  rozpoczęły rejestrację czytelników i wypożyczanie książek w systemie MAK+ MakPlus), który jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Niezbędne środki ochrony fizycznej, organizacyjnej i sprzętowej zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych użytkowników.

System MAK+ zawsze jest dystrybuowany jako kompletny system biblioteczny, zawierający wszystkie aktualnie dostępne moduły systemu oraz funkcjonalności, umożliwiający kompleksową obsługę wszystkich procesów związanych z książką i czytelnikiem w bibliotece.

 

MAK+ oferuje Czytelnikowi:

 • dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu
 • sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach
 • korzystających z systemu MAK+ z poziomu jednej strony internetowej
 • przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie
 • zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece
 • elektroniczną obsługę wypożyczeń
 • przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu MAK+

Czytelnik podaje PESEL, na podstawie którego jest rejestrowany w bazie. Wyrażając zgodę na udostępnienie danych osobowych w systemie MAK+ ma możliwość wypożyczeni bez dodatkowej rejestracji w bibliotece w Rzezawie, Krzeczowie i Buczkowie. Czytelnicy otrzymują plastikową Kartę Czytelnika z indywidualnym numerem, za pomocą której można wypożyczać książki w każdej z bibliotek publicznych Gminy Rzezawa. Podając adres e-mail Czytelnik zostanie powiadomiony o przeterminowanych książkach na swoim koncie czytelniczym. Zgodnie  z Regulaminem Biblioteki jednorazowo można pożyczyć 6 książek, ale nie może być więcej niż 10 egzemplarzy na okres 21 dni. Jest również możliwość rezerwacji i zamawiania poszukiwanych książek.

Czytelnicy bibliotek korzystających z systemu MAK+ mają dostęp do podglądu księgozbioru na dwa sposoby: z poziomu ogólnego OPACa (dostępnego pod adresem: szukamksiążki.pl) oraz poprzez katalog on-line z poziomu strony biblioteki.

 1. Link do wyszukiwania książek w bazie wszystkich bibliotek publicznych w Gminie Rzezawa :

                                                                                      https://szukamksiążki.pl/SkNewWeb/astart/915

 1. link do wyszukiwania książek w GBP w Rzezawie :

https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/bstart/2016

 

 1. link do wyszukiwania książek w filii w Krzeczowie:

https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/bstart/2017

 

 1. link do wyszukiwania książek w filii w Buczkowie:

https://xn--szukamksiki-4kb16m.pl/SkNewWeb/bstart/2018

 

 

 

 

 

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny