Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Akcja Żonkile - rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Utworzono dnia 04.05.2017

Z racji przypadającej w dniu 19 kwietnia 2017 roku rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim Biblioteka Publiczna w Bratucicach we współpracy z Gminną Biblioteką  Publiczną w Rzezawie oraz Świetlicą Wiejską w Rzezawie przygotowała warsztaty „Powstanie w getcie warszawskim”, „Żydowski – co to znaczy” w ramach ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów polskich POLIN. Celem akcji było upamiętnienie wydarzeń, które rozegrały się wiosną 1943 roku na terenie warszawskiego getta. Dlaczego żonkile? – kwiaty te symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica Powstania w Getcie Warszawskim. Żonkile związane są również z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów, często właśnie żonkili.

W ramach tego wydarzenia w Szkole Podstawowej w Rzezawie odbyło się spotkanie, w którym młodzi ludzie mogli obejrzeć prezentację multimedialną na temat okoliczności powstania getta w warszawie i wybuchu powstania oraz obejrzeć film „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim”, natomiast młodsi uczniowie wzięli udział w lekcji na temat zwyczajów, tradycji kultury żydowskiej. Po pokazie filmu uczniowie wzięli udział w zajęciach na temat tolerancji oraz samodzielnie wykonali żonkile z papieru, które później zostały przypięte. Tym samym cała szkoła została włączona w działania akcji.

W Bibliotekach w Bratucicach i Rzezawie przygotowana została wystawa na temat akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” oraz na temat powstania w getcie.

Akcja Żonkile - rocznica Powstania w Getcie Warszawskim

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny