Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Cenne eksponaty dla Izby Pamięci w Bratucicach

Utworzono dnia 21.12.2018

15 grudnia br. w Izbie Pamięci gen. Leopolda Okulickiego w Bratucicach  miało miejsce uroczyste przekazanie pamiątek, które zostały dostarczone przez kpt. ż. w. prof. zw. dr Daniela  Dudę. Profesor zw. dr kpt. ż. w. Daniel Duda to urodzony w Bochni, polski ekonomista, profesor nauk technicznych, kapitan żeglugi wielkiej, który w latach 1972–1981 był rektorem Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni. Został on także prezesem Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Jest autorem licznych publikacji, w tym naukowych i marynistycznych.  W 2013, za wybitne zasługi  w działalności na rzecz rozwoju gospodarki morskiej, za szczególne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i dydaktycznej w dziedzinie marynistyki, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 nadano mu tytuł doctora honoris causa Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte.

Pan Profesor oprócz pamiątek przekazanych na rzecz Izby Pamięci, przywiózł również Złoty Krzyż Honorowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, który został nadany Izbie Pamięci Generała Leopolda Okulickiego w Bratucicach. Odznaczenie to oraz wszystkie pamiątki zostały uroczyście złożone na ręce Pani Przewodniczącej Rady Gminy Rzezawa - Barbary Kwiecińskiej oraz Pani Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie - Renaty Prokop. Spotkanie to odbyło się w bardzo podniosłym nastroju, podczas  którego wspomniano o tragicznej śmierci gen. Leopolda Okulickiego, dla którego Wigilia roku 1946 była ostatnim momentem życia. Po wysłuchaniu opowieści i przyjęciu wszystkich pamiątek, zebrani podzieli się opłatkiem. 

Wszystkie przekazane pamiątki i publikacje w dużym  stopniu wzbogacą zbiory Izby Pamięci w Bratucicach i zwiększą jego rangę. Należy wspomnieć, że była to druga wizyta Pana Daniela Dudy w Bratucicach. Podczas październikowej wizyty, Izbie Pamięci zostały przekazane: Odznaka pamiątkowa „Akcja Burza” wraz z legitymacją, medal „Titanica”, medal XX Walnego Zjazdu Delegatów Ligi Morskiej i Rzecznej, grawerton Gen. L. Okulicki – wspomnienia na 120.lecie urodzin oraz książka „Legiony w boju 1915 Tom II”.

Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie przekazane materiały.

Cenne eksponaty dla Izby Pamięci w Bratucicach

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny