Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gmina Rzezawa świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Utworzono dnia 14.11.2018

11 listopada w Rzezawie, podobnie jak w wielu innych miejscowościach w całym kraju, odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Mieszkańcy gminy Rzezawa bardzo licznie wzięli udział w tym niezwykle ważnym i historycznym wydarzeniu. Gminne obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła msza święta w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo zakończyło wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”.
 
Po zakończeniu liturgii władze samorządowe, delegacje szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyli mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Okulic przemaszerowali do budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości związane z celebracją Święta Niepodległości. W marszu wzięło udział w sumie kilkaset osób. Wiele z nich miało ze sobą biało-czerwone flagi. Największa z nich miała kilka metrów długości i była niesiona przez młodzież z terenu gminy Rzezawa.
 
Na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie odbyła się część artystyczna gminnych uroczystości związanych z odzyskaniem przez naszą Ojczyznę niepodległości. W programie znalazł się m.in. występ przedszkolaków, którzy zaśpiewali piosenkę pt. „Jestem Polką i Polakiem” oraz występ muzyczno – teatralny pt. „100 powodów do radości, by świętować Niepodległość”, który przedstawiły dzieci  i młodzież ze szkoły w Rzezawie. Mieszkańcy gminy mieli także możliwość wzięcia udziału w koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry z Okulic. Po jego zakończeniu na wszystkich uczestników  obchodów czekał biało-czerwony tort przygotowany specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niedzielna uroczystość była również okazją do wręczenia nagród laureatom „Konkursu Wiedzy o Niepodległej”, który miał na celu propagowanie wartości patriotycznych oraz motywowanie młodych ludzi do pogłębiania wiedzy o Polsce.
 
Podczas uroczystości 11 listopada Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej podkreślał wagę wydarzeń upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz znaczenie symboli patriotycznych. - Spotkaliśmy się dzisiaj, aby celebrować Narodowe Święto Niepodległości. Dzisiejszy dzień jest szczególnym i wyjątkowym dla każdego Polaka. To dzień historyczny. 100 lat temu wolna Polska, po 123 latach zaborów, po tym, jak Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły nasz kraj między siebie, znowu pojawiła się na mapach Europy. Radość z tego wydarzenia była niezwykle wielka. Ludzie padali sobie w objęcia, wywieszali ukrywane przez pokolenia polskie flagi i modlili się, aby dziękować Bogu za wyjście z niewoli. Dzisiaj tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za Ojczyznę, chcemy oddać hołd. To dzięki nim dzisiaj możemy żyć w wolnym kraju i sami decydować o sobie oraz przyszłości kolejnych pokoleń. Jesteśmy im za to niezwykle wdzięczni. Są oni dla nas bohaterami i prawdziwymi patriotami. Dzisiaj patriotyzm nie wymaga od nas ofiar życia. Objawia się jednak w inny sposób. To szacunek dla godła, hymnu, języka polskiego i naszej historii. Dlatego manifestujmy swój patriotyzm i nie wstydźmy się naszych uczuć do Polski. Zróbmy wszystko, aby dzisiejszy dzień stał się prawdziwym narodowym świętem, a nie tylko kolejnym dniem wolnym od pracy i codziennych obowiązków. Uczmy nasze dzieci miłości do Ojczyzny. Wierzę, że dzięki temu będziemy państwem silnym – takim, z którym będą się liczyć inne narody. Niech nasza flaga narodowa będzie dla każdego z nas biało - czerwonym sztandarem narodowym, który symbolizuje wolność, wielką wartość, która jeszcze do niedawna dla kilku pokoleń Polaków była wartością nieosiągalną – mówił podczas uroczystego przemówienia w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Mariusz Palej.
        
Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości w Rzezawie był Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej, Proboszcz Parafii w Rzezawie ks. Tadeusz Kubala, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie pod kierownictwem Renaty Prokop oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie, której dyrektorem jest Barbara Korol – Adamczyk.

Gmina Rzezawa świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny