Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gmina Rzezawa świętowała 3 Maja

Utworzono dnia 08.05.2019

W Krzeczowie odbyły się uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, święta Matki Bożej Królowej Polski oraz II Gminnego Dnia Strażaka z udziałem m.in. Wójta Gminy Rzezawa Mariusza Paleja.

Uroczystości zainaugurował bardzo ciekawy występ artystyczny w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przygotowany przez dyrekcję i grono nauczycielskie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzeczowie w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej.

Tuż po nim rozpoczęła się uroczysta msza święta, którą koncelebrowali ks. Prałat Stefan Broniak, Proboszcz Parafii Krzeczów - ks. Stefan Irla oraz Proboszcz Parafii Rzezawa - ks. Tadeusz Kubala.  Udział w niej wzięli, oprócz Wójta Mariusza Paleja i jego małżonki, m.in. Sekretarz Gminy Rzezawa Piotr Koczanowski, Przewodnicząca Rady Gminy Rzezawa Barbara Kwiecińska, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie Renata Prokop, strażacy z jednostek OSP z terenu gminy Rzezawa, a także radni, sołtysi, poczty sztandarowe jednostek oświatowych oraz mieszkańcy gminy, którzy bardzo licznie przybyli do Krzeczowa. Uroczystość uświetnił ponadto występ Orkiestry Dętej z Okulic.

Po zakończeniu mszy świętej Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej podziękował wszystkim zebranym za udział w uroczystościach oraz wygłosił okolicznościowe przemówienie. Mówił, że ustanowienie 3 maja świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nie jest przypadkowe i doskonale podkreśla ono związek z pierwszą polską Konstytucją uchwaloną przez Sejm Czteroletni. - Wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi – mówił Mariusz Palej.

Podkreślał także, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja było przełomowym momentem w historii. - Tchnęła ona w polski naród nadzieję na przemiany. Była zwiastunem naprawy państwa i ocalenia suwerenności Rzeczypospolitej potrzebującej zjednoczenia. Konstytucja 3 Maja zapisała się w historii jako pierwsza konstytucja w Europie i druga, po amerykańskiej, w skali świata. Jak na realia tamtego czasu była ustawą nowoczesną i oświeceniową. Konstytucja 3 Maja była więc dla całego świata przykładem, a jej rozwiązana były prekursorskie – zaznaczał podczas swojego wystąpienia Wójt Gminy Rzezawa.

Mariusz Palej mówił także, że Ojczyzna to dobro wspólne dla całego narodu, dlatego trzeba się o nią troszczyć. - To dobry czas, aby każdy z nas - Polaków odpowiedział sobie na pytanie, czy los Ojczyzny leży mi na sercu? Czy kocham swój kraj bez względu na  trudności i problemy, z którymi się boryka? Czy nie wstydzę się swoich uczuć do Polski? Czy staram się przekazać młodemu pokoleniu miłość do Ojczyzny? – mówił Wójt.

Podkreślał on również, że silne państwo to takie, które stawia sobie jeden cel: wspólne dobro. - Niezależnie od naszych poglądów politycznych, bez względu na różnice, które nas dzielą, pracujmy tak, by – jak stanowi Konstytucja 3 Maja – na „błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć” – apelował Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej.

Po jego przemówieniu odbył się piękny koncert Orkiestry Dętej z Okulic pod batutą kapelmistrza Mariusza Kurnika.

Następnie przy akompaniamencie orkiestry nastąpił uroczysty przemarsz władz Gminy Rzezawa, strażaków z jednostek OSP oraz przybyłych gości na plac przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzeczowie, gdzie odbyły się obchody II Gminnego Święta Strażaka. Podczas przemarszu odbyła się również parada wozów strażackich jednostek OSP działających na terenie gminy Rzezawa.

Uroczystości II Gminnego Dnia Strażaka poprowadził Druh Robert Świercz. Rozpoczęły się one od podziękowań za służbę oraz wręczenia kwiatów przez dzieci w strojach krakowiaków Prezesowi Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzezawie Krzysztofowi Kołodziejowi. Następnie Dowódca uroczystości i Komendant Gminny OSP Leszek Trąba złożył na ręce Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Bochni mł. bryg. Roberta Cieśli meldunek o gotowości wszystkich poddziałów do kontynuowania uroczystości. Po tym nastąpiło uroczyste wyciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt i odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

W dalszej części uroczystości głos zabrał Wójt Mariusz Palej, który przywitał wszystkich uczestników II Gminnego Dnia Strażaka. Następnie wręczył Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej pamiątkową tabliczkę z symbolicznym strażackim toporkiem w podziękowaniu za jego trud, poświęcenie i wielkie serce w wypełnianiu strażackiej powinności. Przedstawiciele strażaków podarowali natomiast Wójtowi specjalną statuetkę, dziękując za wsparcie, które otrzymują od Gminy Rzezawa. Podczas uroczystości uhonorowane zostały także wszystkie jednostki OSP działające na terenie gminy. Wójt Gminy Rzezawa oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Rzezawie wręczyli ich prezesom pamiątkowe figurki z wizerunkiem św. Floriana.

Podczas uroczystości Wójt Mariusz Palej serdecznie dziękował strażakom za ich służbę. - Zawsze jesteście pierwsi tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy. Robicie wszystko, co tylko w Waszej mocy, często narażając własne zdrowie i życie, aby pomóc osobom, które znalazły się w potrzebie. Robicie to z pasji i chęci pomocy innym, a nie ze względu na profity i zaszczyty. Wasza obecność wśród nas i gotowość niesienia pomocy to dla nas wielki skarb. Dzięki Wam czujemy się bezpiecznie. Wiemy bowiem, że w trudnych chwilach zawsze możemy na Was liczyć – podkreślał Wójt Gminy Rzezawa.

Był to także doskonały moment na złożenie życzeń strażakom. - Życzę Wam, aby ta trudna służba, którą podjęliście się wykonywać, była dla Was zawsze powodem do dumy i źródłem satysfakcji. Życzę Wam, abyście mieli jak najmniej powodów do wyjazdów do akcji. Jeżeli już zajdzie taka konieczność to zawsze wracajcie z nich cali i zdrowi. Życzę Wam również wszystkiego najlepszego w życiu osobistym – mówił Mariusz Palej.

Ciepłe słowa pod adresem strażaków skierował również mł. bryg. Robert Cieśla, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bochni oraz Barbara Kwiecińska, przewodnicząca Rady Gminy Rzezawa.

Uroczystości zakończył koncert Orkiestry Dętej z Okulic oraz tradycyjny strażacki poczęstunek. Wszyscy chętni mieli ponadto możliwość podziwiania wozów bojowych, jakich używano do akcji kilkadziesiąt lat temu.

Podczas potrójnego święta, które odbyło się 3 maja, nie mgło również zabraknąć tradycyjnego złożenia przez przedstawicieli gminy Rzezawa kwiatów przed Izbą Pamięci Leopolda Okulickiego w Bratucicach oraz wiązanki na jego rodzinnym grobie. 

zdjęcia

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny