Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gmina Rzezawa świętowała Narodowe Święto Niepodległości

Utworzono dnia 15.11.2023

11 listopada w Rzezawie odbyły się uroczyste obchody związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Był to prawdziwy pokaz patriotyzmu i miłości do naszej Ojczyzny.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jej Ks. Proboszcz Tadeusz Kubala, który wygłosił również okolicznościowe kazanie.
 

Po zakończeniu liturgii władze samorządowe na czele z Wójtem Gminy Rzezawa Mariuszem Palejem, delegacje szkół i jednostek OSP wraz z pocztami sztandarowymi, a także przybyli mieszkańcy przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Okulice przemaszerowali do budynku szkoły podstawowej w Rzezawie. Wiele osób uczestniczących w marszu miało ze sobą flagi narodowe. Największa z nich miała kilka metrów długości i była niesiona przez dzieci i młodzież gminy Rzezawa.

 

Na sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie miały miejsce dalsze uroczystości związane z celebracją Święta Niepodległości. Odbyła się tam część artystyczna gminnych obchodów związanych ze świętem 11 listopada w wykonaniu dzieci i młodzieży szkolnej. Ich występ był niezwykle emocjonujący i chwytał za serce.

 

Uroczystość 11 listopada była również okazją do wręczenia nagród laureatom gminnego konkursu „Gmina 50 lat temu, dziś i za 50 lat”. Wizje laureatów konkursu, które zostały przedstawione w pracach, były niezwykle ciekawe.

 

Z inicjatywy polonistki szkoły w Rzezawie Zofii Łęczek powstała natomiast kapsuła czasu, która zostanie otwarta za 50 lat, czyli 11 listopada 2073 roku. Znajdują się w niej różne dokumenty i przedmioty związane z Gminą Rzezawa, która w tym roku świętuje 50-lecie powstania.

 

Warto również wspomnieć, że przez cały dzień upamiętniający 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wszyscy chętni mogli podziwiać wystawę urodzonego w Borku artysty Zbigniewa Ważydrąga – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Znajdowała się ona w szkole w Rzezawie. Były to m.in. fotografie, obrazy, krzyże, czy stare przyrządy i narzędzia. Wystawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem.

 

Podczas gminnych obchodów związanych ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej. – "Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko, co nas łączy w pracy i walce o wolność i niepodległość Polski". Cytowane słowa, to swoisty testament Generała Władysława Andersa, człowieka, który wolnej i niepodległej Polsce poświecił całe swoje życie. Pamiętajmy, że wolność nie jest nam dana na zawsze i musimy, jako naród lokalnych wspólnot dbać o nią ze wszystkich sił każdego dnia. To wolnej i niepodległej Polsce dedykujemy każdy dzień swojej pracy i aktywności na rzecz Gminy, bo to gmina właśnie jest wspólnotą mieszkańców, naszą małą Ojczyzną, której winniśmy miłość, szacunek i wsparcie – mówił Wójt Gminy Rzezawa.

 

Podkreślał on także, że każdy z nas powinien troszczyć się o Ojczyznę.    - W ostatnim czasie wielu z nas zastanawiało się, co jeszcze Polska może zrobić dla nas, a być może w dniu narodowego Święta Niepodległości powinniśmy sami siebie zapytać, co ja mogę zrobić dla Polski, bo każdy wkład w jej rozwój, nawet ten najmniejszy na poziomie gospodarstwa, sołectwa, gminy, powiatu, czy województwa jest inwestycją w Polskę i kiedy zrozumiemy, że to nasz wspólny dom, pomimo czasem dzielących nas różnic, będziemy potrafili porozumieć się dla jej dobra – podkreślał Wójt Mariusz Palej

 

         Na koniec swojego przemówienia Wójt Gminy Rzezawa zaznaczył, że Ojczyzna jest silna dzięki wszystkim nam – ludziom, którzy się o nią troszczą i pracują na jej rzecz. - Zbliżając się do końca kadencji samorządowej,  z poczuciem dobrze spełnionego obowiązku wobec mieszkańców naszej Gminy, ale i ze świadomością kolejnych wyzwań stojących przed nami w przyszłości mogę ze spokojem i wdzięcznością zapewnić, iż niewątpliwy sukces, jakim jest stabilny, dynamiczny rozwój naszego regionu, jest efektem doskonałej współpracy naszego samorządu z mieszkańcami. Na koniec przywołam słowa bliskie nam wszystkim, sercu każdego Polaka: "Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy" i głęboko wierzę w to, że dzięki naszej wytężonej służbie i pracy, już nigdy nie zginie. I tę myśl, jak motto dedykuję nam wszystkim, którym bliska jest idea bezpiecznej, wolnej i zasobnej Polski – mówił Mariusz Palej.

 

Podczas uroczystości głos zabrała także Przewodnicząca Rady Gminy Rzezawa Barbara Kwiecińska, która w swoim przemówieniu również podkreślała, jak ważna jest dla każdego z nas Ojczyzna – zarówno ta duża, a więc Polska, jak i ta mała, jaką jest Gmina Rzezawa.

 

Organizatorami Narodowego Święta Niepodległości w Rzezawie był Wójt Mariusz Palej, Proboszcz Parafii w Rzezawie ks. Tadeusz Kubala, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Rzezawie.

 

Gmina Rzezawa świętowała Narodowe Święto Niepodległości

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny