Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Obchody Święta Trzeciego Maja oraz Święta Matki Bożej Królowej Polski

Utworzono dnia 05.05.2017

Święto Narodowe Trzeciego Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą po amerykańskiej na świecie. Aby uczcić te znamienne wydarzenia dnia 3 maja w Kościele p.w. N.N.M.P. w Okulicach odbyły się obchody 226 rocznicy uchwalenie Konstytucji. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz gminnych i samorządowych na czele z Wójtem Gminy Rzezawa Panem Mariuszem Palejem, poczty sztandarowe, przedstawiciele organizacji społecznych, jednostek oświatowych, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych oraz mieszkańcy gminy Rzezawa.

Uroczystość rozpoczął program słowno-muzyczny przegotowany przez zespół Bratucjana Cantans oraz dzieci ze świetlicy wiejskiej w Bratucicach. Nie zabrakło w nim patriotycznych pieśni oraz nostalgicznych wierszy. O godzinie 11.00 odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny. Oprawę liturgii zapewniła Orkiestra Dęta z Okulic, która również po zakończeniu nabożeństwa zagrała krótki koncert. Występ muzyków poprzedzało okolicznościowe przemówienie Wójta Gminy Rzezawa, Pana Mariusza Paleja. Padły w nim między innymi słowa upamiętniające historyczne wydarzenia, podkreślające wagę spraw Ojczyzny, wspólnoty gminnej. Nie mogło zabraknąć także życzeń dla jednostek OSP, które brały udział w uroczystościach w przeddzień swojego święta, dnia św. Floriana, patrona strażaków.

Po zakończeniu części oficjalnej delegacja władz gminnych złożyła wiązankę na rodzinnym grobie Okulickich oraz kwiaty przed Izbą Pamięci gen. Leopolda Okulickiego.

Gminne Obchody Święta Trzeciego Maja oraz Święta Matki Bożej Królowej Polski

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny