Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kolejna edycja „Otwórz się na pomoc – DOPALACZE”

Utworzono dnia 27.10.2023

Gmina Rzezawa przystąpiła do kolejnej edycji projektu ,,Otwórz się na pomoc”. Tym razem tematyka projektu została poświęcona uzależnieniom od dopalaczy i narkotyków.  Zadanie zostało zrealizowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022-2025.

 

Dopalacze, to nazwa potoczna przyjęta dla substancji psychoaktywnych, które na liście środków kontrolowanych przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii nazywane są nowymi substancjami psychotropowymi bądź nowymi substancjami psychoaktywnymi.

 

„Otwórz się na pomoc – Dopalacze”

Projekt “Otwórz się na pomoc - Dopalacze” to interaktywny film poświęcony  problemom uzależnieniom od dopalaczy  i narkotyków. Scenariusz filmu został opracowany we współpracy z dr nauk  społecznych Arturem Malczewskim, który od ponad 20 lat zajmuje się monitorowaniem i przeciwdziałaniem narkomanii, pracuje w Krajowym Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.

 

 

Interaktywna gra  skierowana jest głównie do młodzieży, których  zadaniem jest pokierowanie w trakcie gry losem rówieśnika. Gracze mają  wpływ na każdą decyzję jaką podejmuje główny bohater i to od nich zależy jak  zakończy się historia. Tym razem decydować będą o losie 18-letniego Piotrka, który na imprezie namawiany jest na spróbowanie dopalaczy. Czy ulegnie naciskom kolegi Adama? Czy posłucha rozsądnej koleżanki Natalii? -  zależy jedynie od widza.

 

Multimedialna część projektu zawiera również zakładkę skierowaną głównie do rodziców. Poznajemy w niej 4 prawdziwe historie opowiedziane przez rodziców. Dzielą się oni swoim doświadczeniem, opowiadają z czym musieli się mierzyć walcząc o dobro swojego dziecka,
a także radzą na co należy zwrócić uwagę.

 

Część drukowana to poradnik dla rodziców w którym znajdziemy odpowiedź na pytania: Skąd się wzięły dopalacze? Jakie są ich najpopularniejsze rodzaje i  jak je rozpoznać? Jakie nietypowe zachowania u dzieci powinny zwrócić uwagę rodzica oraz gdzie szukać pomocy.

 

 

 

Poniżej link do IDOC/Filmik:

 

https://gazetakrakowska.pl/gmina-rzezawa-otworz-sie-na-pomoc-dopalacze/re

 

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny