Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekt „Dobry klimat” – podsumowanie

Utworzono dnia 18.10.2016

Dobry Klimat” rozpowszechnienie działań ukierunkowanych na ochronę środowiska oraz troskę o dobrą jakość powietrza”. Projekt realizowany był od  01.06.216 – 30.11.2016 r. Pod takim hasłem  Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie, Świetlica Wiejska  w Bratucicach i Okulicach zrealizowały projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Głównym celem zadania, było wykreowanie i wypromowanie wśród najmłodszych pokoleń zachowań proekologicznych oraz prośrodowiskowych, upowszechnienie wiedzy o przyrodzie i ukazanie wartości środowiska naturalnego, w tym głównie powietrza i jego znaczenia dla człowieka oraz przyrody ożywionej i nieożywionej a wreszcie stworzenie dwóch „Zieleńców” czyli miejsc przylegających do budynków świetlic, gdzie uczestnicy projektu wraz z rodzicami stworzyli miejsca zielone.

Projekt rozpoczął się pierwszego czerwca. Na początku została przeprowadzona rekrutacja uczestników zajęć – na każdej placówce powstały dwie grupy po 10-uczestników z uczniów szkoły podstawowej kl. I – III i kl. IV – VI. Zainteresowanie projektem było bardzo duże. Na początku realizacji projektu dzieci i ich rodzice zostali poproszeni o wypełnienie ankiet na temat: zmiany otoczenia świetlic, poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska. W dalszej części realizacji projektu zostały zakupione pojemniki do segregowania odpadów  w celu wyrobienia przez dzieci codziennego nawyku  segregowania . Ponadto przy świetlicy ustawiony został większy pojemnik w celu zebrania wyselekcjonowanych śmieci.
W wyniku realizacji zadania został zorganizowany cykl zajęć warsztatowo-plastycznych zakończony konkursem z nagrodami oraz cykl zajęć  teoretycznych z zakresu ekologii i ochrony środowiska dostosowany dla dzieci w dwóch przedziałach wiekowych.

Bloki tematyczne:

Warsztaty plastyczne: „Twórz z tworzywa, Ziemia będzie szczęśliwa”

Pierwsze zajęcia odbyły się w dniach 21 i 23 czerwca. Poprowadziła je pani Małgosia Smoleń. Za pomocą zabaw plastycznych pokazała dzieciom jak można wykonać różne przedmioty  i ozdoby przede wszystkim  z surowców wtórnych stworzonych przez człowieka. Zajęcia dla każdej grupy trwały dwie godziny. Zajęcia zakończyły się konkursem. Później została stworzona wystawa pokonkursowa, by każdy mógł zobaczyć wspaniałe prace jakie wykonali „mali ekolodzy”.   

„Nie podgrzewaj atmosfery”

Kolejne zajęcia odbyły się 24 i 25 sierpnia. Poprowadziła je Pani Małgosia Siewiera. Zajęcia poświęcone były problemowi emisji dwutlenku węgla oraz zanieczyszczenia powietrza i wynikających z tego  konsekwencji dla środowiska i człowieka. Dzieci dowiedziały się jakie substancje zanieczyszczają atmosferę. Zapoznały się z pojęciami smogu, jak powstaje dziura ozonowa i jak powinniśmy funkcjonować aby zmniejszyć skażenie powietrza. Informacje przedstawione zostały zarówno za pomocą ciekawych filmów jak również poprzez rozwiązywanie rebusów, krzyżówek, malowanie rysunków.

„Nie rób z Ziemi wysypiska, bo źle wygląda z bliska”

Zajęcia odbyły się w dniach 7 i 9 września. Poprowadził je pan leśnik Stanisław Rosa. Spotkania te ukazały problem śmieci i ich wpływu na stan powietrza. Pan prelegent w przystępny sposób przedstawił dane dotyczące ilości śmieci powstających w naszych domach. Dzieci poprzez zabawę uczyły się i utrwalały rozróżniać oznakowania poszczególnych rodzajów śmieci, by nie mylić plastiku z papierem czy szkłem. W ramach projektu zostało zorganizowanych na każdej placówce 3 bloki tematyczne dla dwóch grup wiekowych. Każde spotkanie trwało 2 godziny. Dzieci podczas wspólnych spotkań otrzymywały poczęstunek.

Tworzenie miejsc zieleni obok świetlicy w Okulicach  i Bratucicach.

W dniach 22.09, 24.09 przy Świetlicy Wiejskiej w Okulicach i 22.09, 23.09 przy Świetlicy Wiejskiej w Bratucicach dzieci wraz z rodzicami i opiekunami placówek sadziły drzewa i krzewy.  Projektowanie i tworzenie zieleńców (przygotowywanie podłoża, sadzenie drzewek, krzewów, kwiatów bezpośrednio do ziemi oraz do donic) było nie tylko pracą ale również zabawą zarówno dla dorosłych jak i  młodych obrońców środowiska.  Obok placówek powstały piękne miejsca, które dodają uroku naszej okolicy. Samodzielne wykonywanie zieleńców przez dzieci pokazało, iż o rośliny trzeba dbać i właściwie pielęgnować. Dzięki takim działaniom stają się współodpowiedzialni za przyrodę tą wokół nich jak i świata.

Piknik ekologiczny „Aktywni dla klimatu”

30 września na „Hubertówce” w lesie w Bratucicach zorganizowany został Piknik Ekologiczny na podsumowanie projektu „ Dobry Klimat – rozpowszechnienie działań ukierunkowanych na ochronę środowiska oraz dobrą jakość powietrza” współfinansowany  ze środków WFOŚGW. Uczestnikami zabawy były dzieci  biorące udział w projekcie oraz ich rodzice (około 80 osób). Podczas pikniku zorganizowany został quiz ekologiczny oraz konkurs sportowo – sprawnościowy. Aby wszyscy mieli dużo sił do zabawy nie zabrakło pieczonych na ognisku smakołyków – kiełbasek, kaszanki, warzyw. Oprócz ciepłych rarytasów uczestnicy mogli zjeść ciasteczka, słodycze i owoce.

Wszyscy świetnie się bawili korzystając z uroków lasu i wspaniałej atmosfery.

Uczestnikom pikniku towarzyszyli zaproszeni goście  Wójt Gminy Rzezawa p. Mariusz Palej, Dyrektor GCKCziS w Rzezawie p. Renata Prokop, Sołtys oraz Radna wsi Bratucice p. Ewa Kociołek, Sołtys wsi Okulice p. Włodzimierz Polowiec, prowadzący warsztaty dla dzieci p. Małgorzata Siewiera oraz p. Stanisław Rosa.

Spektakl o ekologii pt. „Rycerz i Bestia”.

Spektakl został zaprezentowany dla szerszej publiczności nie tylko dzieci biorących udział w projekcie. Było to przedstawienie, które w przystępny i interesujący dla widza sposób porusza problem ochrony środowiska, utrzymania porządku oraz higieny osobistej. Elementy edukacyjne bardzo sprytnie zostały ukryte pod płaszczykiem interaktywnej zabawy, barwnych piosenek i wierszyków. Oprócz tego aktorzy pokazali również dzieciom, że bardzo ważny jest zdrowy styl życia, prawidłowe, zdrowe odżywianie i sport. Na zakończenie projektu przeprowadzono wśród dzieci i rodziców ankiety:– ankiety wśród dzieci i rodziców na temat zmiany otoczenia świetlicy w Bratucicach i Okulicach na koniec projektu – ankiety na temat poziomu wiedzy z zakresu ochrony środowiska w obszarze poruszanych tematów wśród dzieci przeprowadzono na koniec realizacji projektu.

Nad prawidłową realizacją zadania czuwał koordynator -pracownik świetlicy w Bratucicach – P. Teresa Rachfał i Okulicach –  P. Joanna Chołda oraz Dyrektor GCKCziS w Rzezawie - P. Renata Prokop.

Projekt „Dobry klimat” – podsumowanie

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny