Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

W Gminie Rzezawa czytali „Przedwiośnie”

Utworzono dnia 12.09.2018

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w roku bieżącym  odbywało się w rekordowej liczbie prawie 300 miejsc  - również Gminna Biblioteka Publiczna w Rzezawie wraz z filiami włączyła się do akcji.  Otwierając Narodowe Czytanie w sobotę rano Pan Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano "sumieniem polskiej literatury", a w "Przedwiośniu" pisarz "…nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 r., wracającej na mapę polityczną Europy, odradzającej się Rzeczpospolitej, jakie tu są poglądy, jak one się ze sobą ścierają, ale także walki o obronę granic  - to wszystko przeżywając niezwykle skupił właśnie w tej wspaniałej powieści - mówił Andrzej Duda. Wyjątkowa formuła akcji czytelniczej odbywa się w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. „…Czytanie jest jednym z podstawowych warunków zaistnienia wspólnego kodu kulturowego, a kod kulturowy w zasadzie kształtuje naszą tożsamość, decyduje o niej i przekształca zbiór ludzi we wspólnotę…”– powiedział Piotr Gliński, Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdej Bibliotece Publicznej uroczyście obchodzono święto polskiej literatury.

Biblioteka w Rzezawie: Wprowadzenie i ciekawostki z życia Żeromskiego przedstawiła Marta Wiater – kierownik biblioteki, a wybrane  fragmenty  „Przedwiośnia”  czytali: Wójt Gminy Rzezawa - P. Mariusz Palej, Sekretarz - P. Piotr Koczanowski, Dyrektor GCKCzis - P. Renata Prokop, Dyrektor Publicznego Przedszkola w Rzezawie - P. Kinga Pilch-Rudnik, Radni: P. Barbara Kwiecińska, P. Robert Świercz, Prezes Klubu Seniora „Bez ograniczeń” – P. Jan Szydłowski, członkowie klubu seniora P. Danuta Biel, P.Kazimierz Góra, rodzice: P. Barbara Daniec-Kapałka, P. Łucja Nyczkowska, P. Krzysztof Jeziorek, bibliotekarski: Marta Wiater i P. Janina Sowa, młodzież: Ola, Weronika, Oliwia, Roksana, Nadia, Kinga i Dominik. Czytane były fragmenty Antologii i zaśpiewano kilka piosenek patriotycznych. Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki przygotowali poczęstunek dla wszystkich uczestników Akcji. Każdy mógł opieczętować przyniesioną książkę okolicznościową pieczęcią otrzymaną z Kancelarii Prezydenta.

Biblioteka w Bratucicach : w ramach comiesięcznego spotkania Klubu Seniora w Bratucicach i przy współpracy Bratuckiego Stowarzyszenia Kulturalnego również czytano fragmenty lektury Żeromskiego. Wcześniej bibliotekarz - Teresa Rachfał przedstawiła został rys historyczny powstania powieści oraz motywy pojawiające się w tejże książce. Następnie zostały zaprezentowane fragmenty powieści. Lektorami były Panie Ewa Kociołek – sołtys i radna Wsi Bratucice, Ewa Bzomowska, Krystyna Szablowska oraz Teresa Rachfał – bibliotekarz.

Biblioteka w Krzeczowie: tegoroczne Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbyło się obok biblioteki w altanie na placu zbaw. Wraz z udziałem dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. J. Korczaka przeczytano fragment „Przedwiośnia”. Czytały dzieci, nauczyciele oraz bibliotekarz – P. Katarzyna Waśniowska. Każdy, który przyniósł ze sobą książkę mógł przybić w niej na pamiątkę specjalnie przygotowaną na tę okazję pieczęć. Po przeczytaniu lektury był czas na słodkie zakończenie świętowania.

Biblioteka w Buczkowie: w  Zespole Szkolno- Przedszkolnym im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Dąbrówce we współpracy z  Biblioteką w  Buczkowie odbyło się Narodowe Czytanie, w którym wzięli udział Pani Dyrektor  Bogusława Janik  i uczniowie od piątej do ósmej klasy oraz  3 klasa gimnazjum, a także zaproszeni rodzice z samorządu,  ks. Piotr Kotarba oraz P. Magdalena  Mach ze Świetlicy w Dąbrówce. Pani  Agata Kmiecik  z wybrała fragmenty „Przedwiośnia” St. Żeromskiego, które zostały odczytane przed budynkiem szkoły. Po skończonym czytaniu uczniom w zeszytach do języka polskiego odciśnięta została okolicznościowa pieczęć, przysłana do Biblioteki z Kancelarii Prezydenta.

W każdej Bibliotece Publicznej w Rzezawie znajdują się pamiątkowe pieczęcie i każdy kto jeszcze nie opieczętował własnego egzemplarza „Przedwiośnia” może to uczynić przynosząc swoją książkę do biblioteki. Serdecznie dziękujemy Wszystkim Uczestnikom Akcji Narodowego Czytania – zarówno czytającym jak i słuchającym.

Już dzisiaj zapraszamy do naszych bibliotek na kolejne imprezy czytelnicze: Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej, Gminny Konkurs Wiedzy o Niepodległej i Wieczornice Patriotyczne. Ponadto pragniemy przypomnieć, że w każdej bibliotece realizujemy projekty „Mała Książka – Wielki Człowiek” dla trzylatków oraz projekty czytelnicze Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Biblioteki także dokonują zakup nowości wydawniczych w ramach projektu „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, a  z Fundacji „Przyjaciółka” i  Fundacji Zaczytani.pl otrzymamy  książki, które będą służyć zarówno małym jak i dorosłym czytelnikom. Zapraszamy do wypożyczania i odwiedzania bibliotek.

GALERIE:

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Grudzień 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny