Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe - kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie"

Utworzono dnia 15.11.2019

Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie realizuje projekt pod nazwą "Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe - kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie" w ramach, którego zaprasza na:

- PRELEKCJA WRAZ Z WARSZTATAMI RĘKODZIELNICZYMI

  • „Adwent - regionalne zwyczaje ludowe”
  • „Boże Narodzenie - regionalne ludowe wierzenia, zwyczaje wieczerzy, zwyczaje postępowania domowników na Wigilię, wróżby, regionalne zwyczaje związane z dekoracją domów i stołów”

- WARSZTATY KULINARNE pn. „Zagotowani na święta”

- KONKURS NA TRADYCYJNĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ z nagrodami

- PRELEKCJA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „Opowieści o dawnych tradycjach oraz obrzędach kulturowych zachowanych i podtrzymywanych na terenie gminy Rzezawa”

- MAGICZNA MOC KOLĘDOWANIA - Koncert pastorałek ludowych i kolęd kapeli góralskiej oraz Orkiestry Dętej z Okulic

UWAGA (!) Pierwszeństwo udziału w warsztatach kulinarnach mają kobiety.

Szczegóły i zapisy w placówkach GCKCziS. Ilość miejsc ograniczona.

 


                    Zgotowani na święta - warsztaty kulinarne

We wtorek 3 grudnia 2019 r. w Rzezawie odbyły się pierwsze warsztaty w ramach projektu Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe – kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie realizowanego przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. W warsztatach kulinarnych pn. Zgotowani na święta udział wzięło 40 - tu mieszkańców gminy Rzezawa. Uczestnicy podzieleni na 6 zespołów, pod czujnym okiem doświadczonych kucharzy z firmy Taste Chef Anna Odroń, Krzysztofa Odronia i Michała Sietnera, przygotowali  w sumie 12 potraw. Wśród nich znalazły się m.in. bożonarodzeniowy specjał z soczystych polędwiczek, ryba po florencku, malezyjska zupa Katong laksa z dorszem i papryką, sałatka al a Waldorf, a także kilka deserów. Po kilku godzinach nauki, a przede wszystkim dobrej zabawy przygotowane tego wieczoru potrawy pojawiły się na stołach. Każdy mógł skosztować, nie tylko przez siebie przygotowanych specjałów, ale także dań przyrządzonych przez inne zespoły. Degustacja przygotowanych przystawek, zup, mięs, zapiekanek, sałatek oraz deserów okazała się ucztą dla podniebienia, podczas której uczestnicy mieli okazję poznać nowe, nieznane smaki. Na koniec uczestnicy warsztatów otrzymali przepisy na 12 potraw, które przygotowali podczas tego kulinarnego wieczoru.

W najbliższym czasie w ramach projektu odbędą się jeszcze:
- prelekcje wraz z warsztatami rękodzielniczymi: „Adwent - regionalne zwyczaje ludowe” i „Boże Narodzenie - regionalne ludowe wierzenia, zwyczaje wieczerzy, zwyczaje postępowania domowników na Wigilię, dekoracja domów i stołów”
- konkurs na tradycyjną szopkę Bożonarodzeniową z nagrodami
- prelekcja dla dzieci i młodzieży „Opowieści o dawnych tradycjach oraz obrzędach kulturowych zachowanych i podtrzymywanych na terenie gminy Rzezawa”
- magiczna moc kolędowania – Koncert kolęd i pastorałek Kapeli Góralskiej Ciupaga oraz Orkiestry Dętej Okulice

                                          

    Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie oraz Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie, na które to zadanie dofinansowanie otrzymało z Urzędu Gminy Rzezawa.

 


Konkurs na Tradycyjną Polską Szopkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty

18 grudnia w Rzezawie odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na Tradycyjną Polską Szopkę Bożonarodzeniową. W konkursie udział wzięło 12 prac, które zostały zgłoszone przez mieszkańców z obszaru gminy biblioteki, świetlic wiejskich i szkół z terenu gminy Rzezawa, czyli organizacji skupiających i aktywizujących lokalną społeczność. Komisja konkursowa w składzie: Bernadetta Błoniarz, Agnieszka Sotwin, Małgorzata Smoleń oraz Agnieszka Sękowska Lenart,  biorąc pod uwagę przede wszystkim wykorzystanie jak największej ilości tradycyjnych akcentów zwiazanych z okresm Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia ,przyznała następujące miejsca: I miejsce - Świetlica i biblioteka w Buczkowie, II miejsce -  Gminna Biblioteka Publiczna w Rzezawie, III miejsce - Świetlica w Dębinie oraz wyróżnienie dla Świetlicy w Rzezawie.

Nagrody i dyplomy laureatom wręczył Wójt Gminy Rzezawa pan Mariusz Palej i Przewodnicząca Rady Gminy Rzezawa pani Barbara Kwiecińska. Nagrody zostały ufundowane w ramach projektu „Tradycyjne polskie obrzędy Bożonarodzeniowe – kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie”, który realizowany jest przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. Wszystkie prace zgłoszone na konkurs można było zobaczyć podczas wystawy pokonkursowej, która  trwała od 12 do 18 grudnia.


 
Zadanie współfinansowane jest  ze środków EFRROW otrzymanych w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” realizowanego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 



Prelekcja dla dzieci i młodzieży w Świetlicy w Rzezawie

W Świetlicy Wiejskiej w Rzezawie odbyła się PRELEKCJA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „Opowieści o dawnych tradycjach oraz obrzędach kulturowych zachowanych i podtrzymywanych na terenie gminy Rzezawa” realizowana w ramach projektu pod nazwą "Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe - kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie".


 



Prelekcja wraz z warsztatami rękodzielniczymi

W Gminnym Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie  ramach projektu ,,Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe – kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie’’ w dniach 10 i 11 grudnia 2019 r. w Buczkowie i Rzezawie zostały zorganizowane prelekcje wraz z warsztatami rękodzielniczymi: „Adwent - regionalne zwyczaje ludowe” i „Boże Narodzenie - regionalne ludowe wierzenia, zwyczaje wieczerzy, zwyczaje postępowania domowników na Wigilię, dekoracja domów i stołów”. Prelekcję wygłosiła etnograf Pani Bernadetta Błoniarz, która w magiczny sposób przeniosła uczestników warsztatów w czasy , o których opowiadały ich babcie i mamy. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem o regionalnych zwyczajach , wierzeniach ludowych związanych z adwentem i Bożym Narodzeniem. Było to wprowadzenie do warsztatów rękodzielniczych, podczas których uczestnicy wykonywali m.in. przeurocze mikołaje z szyszek i żołędzi, ozdobne witraże ze święta rodziną, choinki z filcu, ptaszki z papieru. Prostota tych prac była niezwykle wymowna. Na pamiątkę , każdy zabrał swoje ozdoby do domu.

                             

 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie oraz Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie, na które to zadanie dofinansowanie otrzymało z Urzędu Gminy Rzezawa.

 



Magiczna moc kolędowania

Wójt Gminy Rzezawa, Proboszcz Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Nadwiślańska Grupa Działania E.O.CENOMA zapraszają na Koncert Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie z kapelą CIUPAGA oraz orkiestrą dętą z Okulic odbędzie się 29 grudnia 2019 r. (niedziela) o godzinie 18:00 w kościele w Rzezawie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Piękny koncert kolęd i pastorałek w Rzezawie

To była prawdziwa muzyczna uczta, w której wzięło udział setki osób. Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie w niedzielę, 29 grudnia, rozbrzmiał dźwiękiem najpiękniejszych kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli góralskiej Ciupaga oraz Orkiestry Dętej Okulice. Była to magiczna noc, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników koncertu.

Jako pierwsza tego wieczoru wystąpiła kapela Ciupaga, która na swoim koncie ma wiele sukcesów. Do największych z nich należy zdobycie trzeciego miejsca w jednej z poprzednich edycji popularnego talent show „Mam Talent”. Zespól swym żywiołowym muzykowaniem, porwał do wspólnego kolędowania tłumnie zgromadzoną publiczność w kościele w Rzezawie. Podczas koncertu w wykonaniu kapeli z gór można było usłyszeć takie kolędy jak m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, czy „Przybieżeli do Betlejem”. Nie zabrakło także innych utworów świątecznych. Na zakończenie kapela wraz z publicznością odśpiewała natomiast „Barkę” w hołdzie Janowi Pawłowi II.

Równie piękny koncert dała Orkiestra Dęta Okulice, która jest wspaniałą wizytówką Gminy Rzezawa i z sukcesami ją reprezentuje podczas licznych festiwali i konkursów. W wykonaniu orkiestry podczas niezwykłej nocy z kolędami i pastorałkami w Rzezawie zabrzmiały m.in. takie utwory jak: „Gdy Śliczna Panna”, „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy”, czy „Jest taki dzień”.

Organizatorami koncertu kolęd i pastorałek byli: Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej, proboszcz parafii w Rzezawie ks. Tadeusz Kubala, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Nadwiślańska Grupa Działania E.O.CENOMA.

                                 


Koncert został zorganizowany w ramach projektu pn. „Tradycyjne polskie obrzędy bożonarodzeniowe - kultywowanie i zachowanie tradycji we współczesnym świecie", który realizowany jest przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. Zadanie współfinansowane było  ze środków EFRROW otrzymanych w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”  realizowanego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 



Zaproszenie na kolędowanie w Krzeczowie

Wójt Gminy Rzezawa, Proboszcz Parafii p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeczowie, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Nadwiślańska Grupa Działania E.O.CENOMA zapraszają na Koncert Kolęd i Pastorałek. Wspólne kolędowanie z kapelą CIUPAGA odbędzie się 12 stycznia 2020 r. (niedziela) o godzinie 16:00 w kościele w Krzeczowie. 



Kolędowanie z kapelą Ciupaga w Krzeczowie

Kapela góralska Ciupaga dała niezwykle piękny koncert kolęd i pastorałek w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeczowie. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem.

Według znanego powiedzenia, kto śpiewa, ten dwa razy się modli. Parafrazując je, można byłoby rzec, że kto śpiewa wraz z kapelą Ciupaga, ten modli się i to nawet potrójnie. Kolędy i pastorałki w wykonaniu tego zespołu to bowiem prawdziwe arcydzieło muzyczne. Ich żywiołowe i radosne występy na bardzo długo pozostają w pamięci. Nic więc dziwnego, że występ kapeli Ciupaga w Krzeczowie, która na swoim koncie ma setki rozegranych koncertów w Polsce i poza jej granicami, a także m.in. udział w finale popularnego talent show „Mam Talent”, przyciągnął prawdziwe tłumy. Podczas koncertu w wykonaniu kapeli z gór można było usłyszeć najpiękniejsze polskie kolędy, a także znane i lubiane utwory świąteczne.

Organizatorami koncertu kolęd i pastorałek w Krzeczowie, który odbył się 12 stycznia br. byli: Wójt Gminy Rzezawa Mariusz Palej, Proboszcz parafii w Krzeczowie ks. Stefan Irla, Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie oraz Nadwiślańska Grupa Działania E.O.CENOMA.

                                    

 

 

GALERIE:

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny