Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wakacje z profilaktyką 2022

Utworzono dnia 22.07.2022

„Wakacje z profilaktyką 2022”

05.07.2022r. - wtorek

Teatr Edukacji i Profilaktyki ,,Maska” z Krakowa,

Warsztaty o przemocy – prezentacja i krótkie filmiki

WAKACJE Z PROFILAKTYKĄ, na naszej Placówce, rozpoczął Teatr Edukacji i Profilaktyki "MASKA" z Krakowa spektaklem pt. "Misio Tulisio".

Motywem wiodącym w przedstawieniu były urodziny Misia Tulisia, które za wszelką cenę próbował popsuć zazdrosny Królik. Jednakże, jak to w bajkach bywa wszystko skończyło się dobrze.

Spektakl ten uświadamia najmłodszym, że każdy jest inny. Ponadto dał do zrozumienia, iż ludzie pochodzą z różnych krajów, są wychowywani w odmiennych kulturach, lecz nikogo nie można wyśmiewać, każdemu należy się szacunek.

Po spektaklu, aktorzy przeprowadzili z dziećmi zabawy integracyjne pt. "Minionki", które wywołały ogrom radości.

06.07.2022r. -  środa

Warsztaty z psychologiem -  „Asertywność i komunikacja społeczna”

Uczestnicy wakacyjnego projektu spotkali się z Panią psycholog Anetą Kułak.

07.07.2022r. - czwartek

Wycieczka do Parku Rozrywki „Rabkoland” w Rabce Zdroju.

Zakręceni na dobrą zabawę z dala od używek i nałogów

Wspólny wyjazd zachęcający do poznawania walorów ruchu i przebywania na świeżym powietrzu.

08.07.2022r. -  piątek

Spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bochni.

Bądź wolny jak ptak, nigdy używkom nie mów TAK!”

Naszą Placówkę odwiedzili przedstawiciele KPP Bochnia; sierż. sztab. Marcin Pokrzywa i mł. asp. Jakub Węgrzyn. Funkcjonariusze policji poruszyli najważniejsze kwestie dotyczące bezpiecznego wypoczynku nad wodą, podczas podróży oraz zagrożeń dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z możliwości przymierzenia umundurowania, usiąść za kierownicą policyjnego radiowozu i usłyszeć jego głośną sygnalizację.

Kończącym akcentem WAKACJI Z PROFILAKTYKĄ były plakaty nawiązujące do dzisiejszego hasła pt. "Bądź wolny jak ptak, nigdy używkom nie mów TAK" które miały charakter ostrzegawczy i zniechęcający młodych ludzi do korzystania z używek.

09.07.2022r. – sobota 

Stacjonarne warsztaty zdrowego żywienia – „ Koktajlowy zawrót głowy”

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ale czy to zawsze musi być kanapka z szynką lub płatki z mlekiem? Dzieci podczas wspólnego śniadania na Świetlicach przełamały stereotypy i samodzielnie wykonały koktajle ze świeżych owoców i jogurtu naturalnego. Doskonałym dodatkiem do koktajli była pyszna chałka domowej roboty. Warsztaty te oprócz walorów zdrowotnych dostarczyły wszystkim uczestnikom świetnej zabawy.

12.07.2022r. - wtorek

Wycieczka na Ryneczek w Rzezawie „Nie daj się nałogom, bądź po prostu sobą”

Spotkanie integracyjne na Ryneczku w Rzezawie przy wspólnych zabawach, konkurencjach i  grillu.

13.07.2022r. - środa

„Wstań skoro świt, a będziesz fit” Warsztaty z profilaktyki antyalkoholowej i wykonanie plakatów

Tematem zajęć była profilaktyka antyalkoholowa na temat zagrożeń dla zdrowia wynikających z używania alkoholu, uświadomienie, że alkohol to środek uzależniający, a jego nadużywanie prowadzi do nałogu.

Dzieci miały możliwość założenia Alkogogli, które  miały na celu ukazanie uczestnikom:

• demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu,

• obniżenie koncentracji,

• spowolnienie czasu reakcji,

• niemożność określenia kierunków,

• zniekształcenie widzianego obrazu,

• zmiany w ocenie odległości,

• zmniejszenie możliwości oceny sytuacji,

• podwójne widzenie,

• brak koordynacji mięśniowej.

14.07.2022r. - czwartek

Wycieczka do Parku Dinozaurów „Dinolandia” w Inwałdzie – „Spotkanie z prehistorią”

W malowniczych plenerach Dinolandii dzieci i młodzież z Krzeczowa i Jodłówki, miłośnicy tych niezwykłych stworzeń, zobaczyli wyjątkowy zestaw różnej wielkości figur dinozaurów, ichtiozaurów, pterozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, dzięki czemu każdy mógł się przenieść do odległej ery mezozoicznej i poznać groźnego Tyranozaura Rexa, długoszyjnego Diplodoka, Stegozaura z mózgiem wielkości orzecha włoskiego, czy też najmniejszego z dinozaurów Kompsognata.

15.07.2022 r. - piątek

Wycieczka do Wioski Indiańskiej „ARAPAHO” w Krzeszowicach „Inny nie znaczy gorszy

Wioska Indiańska Arapaho położona jest w malowniczej Dolinie Rezerwatu Potoku Rudno i tam 15 lipca, w piątkowy poranek, przywitał nas indiański Wódz - Siedzący Jastrząb i dwie Indianki - Szumiąca Trawa i Łiczanti. Na uczestników wycieczki czekała wspaniała, różnorodna, zabawa na świeżym powietrzu. Aby zdobyć cztery sprawności należało przejść wąwozem duchów i ścieżką z rozżarzonymi węglami ( węgle zastąpiły duże leśne szyszki ), wspiąć się i zejść stromym zboczem, strzelić trafnie z łuku do bizona i znaleźć w rzecznym piasku cenne kamienie. 

16.07.2022r. – sobota

Warsztaty na Świetlicy – uzależnienia behawioralne i gry planszowe

Na warsztatach dzieci i młodzież zostali uświadomieni o uzależnieniach behawioralnych, które są zespołem objawów związanych z utrwalonym, wielokrotnym powtarzaniem określonej czynności w celu uzyskania takich stanów emocjonalnych jak przyjemność, euforia, ulga, uczucie zaspokojenia.

 

Celem warsztatów było przedstawienie różnych rodzajów tego typu uzależnień:

- ortoreksja,

- anoreksja,

- uzależnienie od używania komputera i gier komputerowych,

- siecioholizm,

- fonoholizm,

- uzależnienie od środków masowego przekazu

Jednym z wielu celów spotkania było uświadomienie uczestników o szkodliwości działania alkoholu na organizm człowieka. W związku z czym, w ramach profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom, uczestnicy mogli skorzystać z nowoczesnego urządzenia symulacyjnego jakim są alkogogle. To edukacyjne narzędzie symuluje zaburzenia jakich doznaje osoba po spożyciu alkoholu od 1,5 do 5 promili, a więc: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, trudności z określeniem kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zaburzenie w ocenie odległości, podwójne widzenie.

Celem zajęć było ukazanie młodemu człowiekowi świata widzianego poprzez alkogogle i zniechęcenie go do spożywania alkoholu.

Galeria zdjęć

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny