Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XIX Tydzień Bibliotek

Utworzono dnia 30.05.2022

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8 -15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Tegoroczne hasło brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu”  i odnosi się do biblioteki jako mikro i makrokosmosu jednocześnie. 

XIX Tydzień Bibliotek rozpoczęty został 12 maja (dzięki zaangażowaniu Pani Haliny Puzi) wyjazdem do kina Planeta w Brzesku na film pt. "Nędzarz i Madame",  przepiękny, z głębokim przesłaniem film o niepowtarzalnych losach Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który w poszukiwaniu wolności i szczęścia, poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie.

17 maja, wtorkowe spotkanie Klubu Literackiego (przy kawie i ciasteczkach) odbyło się w oparciu o kolejne wydarzenie Tygodnia Bibliotek, pt. "Drugie Życie Książki". Do tej akcji zostali zachęceni wszyscy Czytelnicy, którzy byli w posiadaniu w swoich biblioteczkach książek do których nie byli zbytnio przywiązani, mogli je  przynieść do biblioteki i zabrać do domu bardziej pożądany utwór.

 

Dzięki Lokalnemu Ośrodkowi Wiedzy i Edukacji w Gminie Rzezawa, 19 maja, mogliśmy wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Panią Małgorzatę Smoleń i nabyć nowych umiejętności w zakresie decoupage i haftu matematycznego.

Tegoroczne obchody Tygodnia Bibliotek zakończone zostały, 20 maja, spotkaniem z lokalną poetką Panią Elżbietą Biernat oraz Pasowaniem na Czytelnika.  Uroczystość miała odbyć się w bibliotece w Krzeczowie, jednakże ze wzg. pogodowych została przeniesiona do Publicznego Przedszkola.

Do grona czytelników biblioteki zostały przyjęte dzieci z grupy " Słoneczka". Wydarzenie to rozpoczęła Pani Elżbieta wierszem napisanym na tę okoliczność:

 

"Witam Was w mojej bajce ,

chwilkę mnie posłuchajcie...

Przenieśmy się myślami,

do świata bajek znanych,

kolorowych karteczek,

ulubionych książeczek,

dla dzieci wymyślonych...

...Bo od tysięcy lat istnieje bajek świat

chętnie je oglądacie...

a może już czytacie?

...nie chcę być babą Jagą,

co dobro w zło zamienia

Wolę być złotą rybką,

spełniać Wasze życzenia..."

W taki oto bajkowy świat, w którym, w kolejnych zwrotkach, przewijały się znane postaci z bajek, wprowadził nas wyjątkowy gość.

Zanim nastąpiło uroczyste "pasowanie" "Słoneczka" wzięły udział w bajkowych zagadkach, które to sprawdziły ich bardzo dobrą znajomość bohaterów baśni i bajek.

Po czym nastąpiła wyczekiwana chwila.

Pani Elżbieta kładła na ramieniu każdemu Małemu Czytelnikowi, 73- letnią książkę, a Pani Dorota - opiekun biblioteki, wręczyła Dyplom Pasowania na Czytelnika.

Panie Elżbieta, Dominika i Beata otrzymały Dyplom Przyjaciela Biblioteki i symbol słońca, uśmiechu - słoneczniki. Dziękuję bardzo, Pani Elżbiecie za ukazanie dzieciom świata bajek namalowanego nie kredkami czy farbami, ale również słowem.

Dzieciom życzymy wspaniałych przygód w świecie książek i mamy nadzieję, iż będą, wraz z Rodzicami, częstymi gośćmi w naszych gminnych bibliotekach.

 

GALERIE:

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny