„Ferie z profilaktyką 2024”
Zakończyliśmy projekt ,,Ferie z profilaktyką 2024”, którego hasłem przewodnim było ,,Wybieram marzenia, nie uzależnienia’’, podczas których dzieci i młodzież z Gminy Rzezawa skorzystały z interesującej oferty przygotowanej przez placówki Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie.
Urząd Gminy, Gminna Komisja Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznaczyła w tym roku kwotę 15 000 tys. na realizację w/w zadania, w którym uczestniczyło 315 dzieci.
W ramach projektu dzieci wzięły udział w spotkaniu z psycholog Panią Anetą Kułak, która przeprowadziła zajęcia dotyczące emocji, rozpoznawania ich, nazywania i radzenia sobie
w sytuacjach, które je wywołują. Asertywność w zachowaniu w niekomfortowych chwilach oraz komunikacja zarówno z rodziną, jak i rówieśnikami były ważnymi i cennymi dla dzieci tematami spotkania.
Kolejnym punktem było spotkanie z Teatrem Edukacji i Profilaktyki „Maska”. Zabawy integracyjne, konkurencje drużynowe i angażujące animacje przy muzyce, a wszystko to
z pingwinami z Madagaskaru. Wydarzenie miało miejsce w świetlicach w Dębinie
i Krzeczowie.
Wyjazd do kina Planeta w Brzesku na seans filmowy, to kolejna propozycja tegorocznych ferii z profilaktyką. Dzieci obejrzały nową ekranizację książki Jana Brzechwy pt.: „Akademia Pana Kleksa”. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…
Ciekawą formą warsztatów była projekcja interaktywnego filmu „Otwórz się na pomoc – dopalacze”. Film poświęcony jest problemom uzależnieniom od dopalaczy i narkotyków. Interaktywna gra umożliwia pokierowanie w trakcie gry losem rówieśnika. Gracze mają wpływ na każdą decyzję jaką podejmuje główny bohater i to od nich zależy jak zakończy się historia
Podczas Warsztatów zdrowego żywienia dzieci samodzielnie przygotowały sobie zdrowy, smaczny i kolorowy posiłek.
W czasie trwania projektu dzieci mogły spędzić czas z rówieśnikami grając w gry, biorąc udział w animacjach, zabawach oraz różnych zajęciach organizowanych przez świetlice. Spędzony czas podczas „Ferii z profilaktyką” przyczynił się do wzrostu kompetencji społecznych u dzieci, zwiększenia świadomości profilaktycznej, nabyciu umiejętności artystycznych, poznania sposobów alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz nawiązania więzi koleżeńskich.