Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendler"

Utworzono dnia 12.04.2018

11 kwietnia br. w Szkole Podstawowej im. gen. Leopolda Okulickiego w Okulicach  odbyło się spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską, popularną autorką książek dla dzieci. Zostało ono zorganizowane w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego w Bibliotece w Bratucicach. Pisarce towarzyszyła znana lektorka Elżbieta Malwina Kożurno,  której głos można usłyszeć  z audiobooków lub w Programie Trzecim Polskiego Radia.  Oprócz stałych klubowiczów w spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie klas 4-7, nauczyciele a także zaproszeni goście Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie - Renata Prokop oraz kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Rzezawa - Marta Wiater.

Spotkanie nosiło tytuł „Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendler”. Warto przypomnieć, że rok 2018 został ustanowiony Rokiem Ireny Sendlerowej, aby w ten sposób oddać „hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". Twórczość Renaty Piątkowskiej pomaga dzieciom zrozumieć świat. Jej książki uczą, bawią i wychowują. Wiele tytułów autorki znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI. Za swoją książkę „Wieloryb”, podejmującą problematykę odmienności i tolerancji wśród dzieci, pisarka otrzymała Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, natomiast za „Na wszystko jest sposób” II nagrodę w konkursie im. Astrid Lindgren. Renata Piątkowska pisze o rzeczach i sprawach codziennych, z którymi każde dziecko może się zetknąć. W ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci omawiane były takie pozycje jak: „Przygoda ma kolor niebieski”, „Mruk opowiadania o kotkach, kotach i kociskach”, „A może będzie właśnie tak”, „Moje prawa ważna sprawa”- ta książka powstała we współpracy z Anną Czerwińską-Rydel.

W książce „Wszystkie moje mamy”, której fragmenty podczas spotkania autorskiego czytała Elżbieta Malwina Kożurno – pisarka przedstawia wojnę, ale pokazuje ją widzianą oczami dziecka, a bardzo rzadko ukazywana jest ona  z tej perspektywy. Pojawia się główny bohater Szymon Bauman, który był jednym z około 2500 dzieci uratowanych przez  Irenę Sendlerową z warszawskiego getta. Szymek po wyprowadzeniu przez panią Irenę z getta, aby przeżyć musiał być raz Staszkiem, raz Maćkiem i mieć „ różne mamy”. Renata Piątkowska swoją opowieścią o Irenie Sendlerowej przeniosła nas w tragiczny świat getta warszawskiego. W sposób bardzo obrazowy ale i zarazem z dużą wrażliwością  pokazywała dobro i zło jakie towarzyszyło ludziom żyjącym w czasach II wojny światowej. Spotkanie zakończyło się słowami Ireny Sendlerowej: „Dopóki będę żyła, dopóki mi sił starczy, zawsze będę mówiła, że najważniejsze na świecie i w życiu jest Dobro”. To przesłanie  wywarło duże wrażenie na uczestnikach spotkania autorskiego. Goszcząca pisarka chętnie odpowiadała na pytania dzieci oraz z wielką przyjemnością wpisywała autografy oraz dedykacje dla swoich czytelników.

Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendler

Deklaracja dostępności

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.


Imieniny